mucize detokslardan seçmeler

yaz günlerin gelmesiyle beraber hepimiz daha fit olmak için çabalıyoruz. tabii bu çabaya sağlığı da katmayı ihmal etmemeliyiz. hal böyle olunca da imdadımıza detoks suyu tarifleri yetişiyor. biz de her ay iki farklı detoks suyu tarifi ile karşınızda olacağız. öncelikle detoks nedir ondan bahsedelim.

detoks, vücutta doğal olarak çeşitli sebeplerden ötürü bulunan toksinlerin nötralize edilmesi ve yok edilmesi sürecidir. toksinler, normal hücre aktivitesinden (amonyak, laktik asit ve homosistein gibi) kaynaklanan atık ürünlerdir ve çevremizden, yiyeceğimizden ve içtiğimiz sudan ötürü maruz kaldığımız kimyasal maddelerden geçebilir. karaciğer, bağırsaklar, böbrekler, akciğerler, deri, kan ve lenfatik sistemler, toksinleri daha az zararlı bileşiklere dönüştürmek ve vücuttan atmak için birlikte çalışırlar. biz de detoks suyu tarifleri ile vücudumuzun bu önemli organlarına görevlerinde yardımcı oluruz.

peki vücut için faydalı detoks suyu tarifleri nelerdir?
elmalı tarçınlı detoks suyu tarifi

bu klasik tarif, ilk olarak 2012 yılında bir blogda yayınlandı ve git gide bir fenomen haline geldi. bu basit tarifi yapmak içinse ihtiyacımız olan 500 ml su, 1 tarçın çubuğu ve 1 elma. öncelikle elmaları ince ince doğruyoruz ve suyun içerisine atıyoruz. daha sonra tarçın çubuğumuzu da ekliyoruz. işte detoks suyunuz. 1-2 saat bekledikten sonra içebilirsiniz.

zayıflatan detoks suyu tarifi

malzemeler:
½ litre içme suyu
½ dilimlenmiş limon
½ greyfurt, dilimlenmiş
dilimlenmiş 1 bardak salatalık

yapılışı:

bu detoks suyu gerçekten popüler bir reçetedir. limonun ekşiliği, salatalıkların eşsiz, yumuşak tadıyla dengelenir ve greyfurtun tatlılığı, hoş bir lezzet unsuru eklemeye yardımcı olur. bütün malzemeleri yarım litre suya atıp birkaç saat bekledikten sonra içmeye başlayabilirsiniz. bu detoks suyu antioksidanlarla doludur ve bağışıklık sistemi eksikliklerine, kardiyovasküler hastalığa, doğum öncesi sağlık problemlerine, göz hastalığına ve hatta cilt için de koruma sağlar. ayrıca içerisinde bol miktarda c vitamini de bulunmaktadır.