bu yaz içinizi açacak salatalar

her yaz olduğu gibi bu yaz da canınız sıcak yemek istemeyecek, şöyle hafif ve lezzetli bir şeylerle öğünleri renklendirmek isteyeceksiniz. öyleyse istemek sizden fikirler bizden;

soft bir sos ile başlayın

yoğurt meyve salatası sosu için biçilmiş kaftan. ne çok şekerli ne de çok ağır. aynı zamanda meyveleri birbirine bağlamakta da çok uyumlu. yoğurdunuzun içine bal ve taze nane koyarak meyve salatanıza enfes ötesi bir sos hazırlayabilirsiniz.

ya da en temel sos olarak:
asidik meyve suyu + bal + taze ot üçlüsünden yardım alabilirsiniz.

limon, misket limonu, portakal gibi meyvelerin suyunu kullanarak meyvelerinizin kahverengileşmesini önleyebilir aynı zamanda da ekşimsi bir tat almalarını sağlayabilirsiniz. taze nane, taze fesleğen, biberiye ve tarhun otuyla salatalarınızda farklı tatlar elde edebilirsiniz.

iştah açan tek renk

aynı renkteki meyveleri tek tabakta toplayın. yazın olmazsa olmazı kırmızı meyveleri aynı tabakta birleştirip kırmızının farklı tonlarıyla iştah açıcı bir görüntü elde edebilirsiniz

hem ızgara hem salata

ızgarada pişirdiğiniz meyveleri salatalarınızda kullanarak tat ve görüntü olarak salatalarınıza boyut atlatabilirsiniz.

ızgara meyve salatası
2 şeftali
3 adet erik
2 adet armut
2 adet incir
1 adet greyfurt
karabiber
2 yk taze fesleğen
2 yk taze nane

keçi peyniri sosu;
30 gram keçi peyniri
2 yk süzme yoğurt
1 tk vanilya

ızgara tavanızı ısıtın. içine çok az karabiber serpin. meyveleri ızgara tavasına koyun. 3-5 dakika üzerinde ızgara izleri çıkana kadar meyveleri pişirin. pişen meyveleri kesme tahtasının üzerine alın ve lokmalık dilimler halinde doğrayın. greyfurtu sıkın. meyvelerin üzerine gezdirin. nane ve fesleğeni ekleyin. küçük bir kabın içinde keçi peyniri, yoğurt ve vanilyayı karıştırın. meyveleri kaselere bölüştürüp üzerine sosu dökün ve servis edin.

domatesli karpuz salatası

10-12 adet bebek domates
1 sb karpuz
birkaç dal taze fesleğen
3 yk zeytinyağı
1 tk limon suyu
bir tutam tuz
karabiber
domatesleri ortadan ikiye kesin. karpuzlarla aynı kaba alın. fesleğeni serpiştirin. sosu için, zeytinyağı, limon suyu, tuz ve karabiberi karıştırın. karpuz ve domateslerin üzerinden sosu gezdirin. servis edin.
peynirin karpuz, kavun, çilek, kiraz... neredeyse her meyveyle enfes gittiğini düşünürsek meyve salatalarınızın içinde peynire de yer açın.

kinoa, chia tohumu vb. lezzetlere salatalarınızda yer verin.

kinoalı meyve salatası
1/2 sb kinoa
1 sb su
tuz
3 yk bal
1 limon suyu
2 adet şeftali
1+1/2 sb çilek
1 sb erik
3/4 sb yaban mersini
kinoayı su ve tuzla haşlayıp soğumaya bırakın. bal ve limon suyunu karıştırın. kinoayı bir kâseye alın. içerisine meyveleri koyun. sosu üzerinden gezdirin. servis edin.